Odetnij się od hałasu – wybierz okna z izolacją akustyczną!

Dlaczego jedne okna potrafią wytłumić hałas uliczny a inne wprowadzają bez pardonu hałas na salony? Dlaczego tak trudno wyciszyć otaczające nas dźwięki?

Dźwięk to nic innego jak fala, która za pośrednictwem ruchu cząsteczek powietrza dociera do naszego ucha. Fala dźwiękowa powoduje drgania – rozchodzi się w powietrzu z prędkością 340 m/s a w cieczach i w ciałach stałych prędkość ta waha się w granicach 1000-1600 m/s!

Na odczuwalny w domu poziom hałasu ma wpływ wiele czynników: odległość od źródła hałasu, rodzaj hałasu, zastosowanie lub brak specjalnych elementów konstrukcyjnych, które pochłaniają (tłumią) dźwięk.

O ile na dwa pierwsze czynniki nie mamy wpływu, to na szczęście możemy samodzielnie poprawić komfort akustyczny domu przez specjalne okna i drzwi. Harmider z ulicy najszybciej zawita do naszego domu właśnie przez okna i drzwi, które wcale nie muszą być otwarte by przesyłać dźwięk z zewnątrz do środka domu. Dlatego też przy zakupie okna warto zwrócić uwagę na jego specyfikację i dokumenty, które poświadczą jego właściwości dźwiękochronne (Norma 14351-1+A1:2010). W szczególności powinien nas zainteresować parametr pod nazwą izolacyjność akustyczna Rw[dB]. Im wyższa wartość wskaźnika tym większe wytłumienie hałasu, którego źródło znajduje się  za oknem. Niektóre okna pozwalają ograniczyć hałas nawet do 40dB! Warto więc rozejrzeć się dla świętego spokoju za stolarką otworową, która wprowadzi harmonię do Twojego domu.

Antworten

Du musst angemeldet sein, um einen Kommentar abzugeben.