Okna na południe czyli naturalne i ekologiczne ogrzewanie domu zgodnie z zasadami Feng-Shui

Długa i mroźna zima niejednemu dała się we znaki. Podczas gdy ekolodzy podnoszą głos o zauważalnym globalnym ociepleniu w naszym klimacie – umiarkowanym – w ostatnich latach mróz wbrew pozorom wcale nie odpuszcza.

Pora zimowa kojarzy nam się z wychłodzonym mieszkaniem, w którym trudno utrzymać stałą temperaturę. Okazuje się jednak, że chłód wcale nie musi być taki srogi, jeżeli zawczasu pomyślimy o odpowiednim usytuowaniu okien w naszym domu. W jaki sposób rozplanować okna by nie tracić energii ale ją skutecznie pozyskiwać?

Domy pasywne konstruowane są w ten sposób, by maksymalnie wykorzystać energię słoneczną i energię cieplną z wnętrza ziemi do ogrzania domu. Technologia ta, choć skuteczna niestety jest bardzo droga w początkowej fazie inwestycji. Budując dom możemy rozplanować go według schematu domów pasywnych – sytuując okna i drzwi od strony południowej. Ta strona elewacji budynku bez względu na porę roku jest zawsze dobrze doświetlona i dogrzana. Strona południowa jest zalecana również przez starożytną praktykę planowania zwaną potocznie Feng Shui. Zgodnie z jej zasadami strona południowa, znacznie lepiej chroni domowników od chłodu. Strona północna i zachodnia obronią się zimą tylko wówczas gdy powierzchnia okien nie przekroczy 10% powierzchni podłogi. Naturalne światło słoneczne jest potrzebne w każdym pomieszczeniu użytkowym dlatego nie wolno nam zrezygnować całkowicie z okien w częściach północnej i wschodniej budynku. Według zasad Feng Shui od stron północnej i zachodniej najlepiej zaprojektować sobie pomieszczenia gospodarcze i garaże.

Eksperci radzą, by okna usytuowane od strony południowej elewacji budynku stanowiły minimum 20 % powierzchni podłogi. Ważny jest też odpowiedni dobór okien, które same w sobie nie będą generowały strat przez nieszczelności i słabe parametry termoizolacyjne. Duże okna po stronie południowej zobowiązują – należy przyłożyć większą uwagę do ich jakości, wykonania, wymiarów, parametrów i materiałów bazowych (profile aluminiowe, pcv czy okna drewniane). Jeżeli poszukujemy ciepłych okien (współczynnik izolacji termicznej nie większy niż Uw = 1.0) warto pomyśleć także o ciepłym montażu (w warstwie izolacji budynku), który dodatkowo zaizoluje termicznie mieszkanie ograniczając tym samym straty energii i rachunki za ogrzewanie.