Co to jest Izolacja akustyczna?

Hałas to jeden z najbardziej niepożądanych przyczyn obniżenia komfortu życia, złego samopoczucia, zdenerwowania, pogorszenia słuchu i obniżenia koncentracji. Poziom hałasu ma wiele źródeł, na które niestety nie mamy żadnego wpływu: hałas lotniczy (130db), przemysłowy (90dB), stadionowy (nawet do 100 dB). Osoby mieszkające w bliskim sąsiedztwie głównych ruchliwych dróg są narażone na hałas sięgający nawet 70dB podczas gdy dopuszczalna norma hałasu to 50-60 dB. Nic dziwnego, że próbujemy się odciąć od jego źródła w możliwie największym stopniu. Właśnie dlatego tak ważna jest izolacja akustyczna, którą określa się wskaźnikiem R lub Rw.

Wskaźnik ten definiuje parametry okna – dlatego warto zwrócić uwagę na jego wartość w specyfikacji producenta przy wyborze okien do domu silnie narażonego na stałą emisję hałasu.

Warto wiedzieć, iż obniżenie hałasu o 10 dB daje odczucie dwukrotnego zmniejszenia hałasu, dlatego też nawet niewielka wartość izolacyjności akustycznej okna czy drzwi poprawi znacznie komfort mieszkania nawet w najbardziej ruchliwej i głośnej części miast.

Dodaj odpowiedź

Musisz być zalogowany by dodać komentarz.