Zadbaj o okucia okienne – to sprawa najwyższej rangi!

Okucia okienne to najważniejszy element konstrukcji okna. Bez nich skrzydło okienne nie utrzymało by się w ościeży, nie dałoby się z łatwością otwierać, zamykać czy uchylać. Okucia okienne dbają o wysoki komfort użytkowania okien bez względu na porę roku, porę dnia, pogodę czy niepogodę. Cały ciężar obowiązków związanych z użytkowaniem okien przenoszą na siebie więc warto o nie zadbać!

Kupując okna w sklepie rzadko kiedy zastanawiamy się nad trwałością zastosowanych elementów w konstrukcji okna. Tymczasem okna tak samo jak sprzęt RTV, urządzenia mechaniczne, elektryczne czy środki transportu po prostu zużywają się i potrzebują od czasu do czasu drobnej naprawy lub serwisu. O wszystkie wspomniane urządzenia należy dbać na bieżąco i nie inaczej jest z okuciami – kluczowym elementem okna.

W tradycyjnych oknach drewnianych, które jeszcze kilkanaście lat temu królowały w polskich domach byliśmy przyzwyczajeni do bardziej widocznych okuć przytwierdzonych do ościeżnic okiennych. Obecne okucia są bardziej zabudowane – rozmieszczone równomiernie na całym obwodzie skrzydła i sprytnie schowane w profilu tegoż skrzydła. Utrzymanie skrzydła w ościeżnicy umożliwiają natomiast specjalne zaczepy dołączone do ościeżnicy i równomiernie na niej rozmieszczone. Taka konstrukcja okuć pozwala na swobodne otwieranie, uchylanie i szczelne dociśnięcie skrzydła okiennego do ościeżnicy.

Jak zatem konserwować nowoczesne okucia obwiedniowe?

Konserwacja czyli porządne oczyszczenie i nasmarowanie okuć powinna odbywać się minimum raz w roku.  Konserwacji za pomocą smarów lub wazeliny technicznej podlegają wszelkie elementy ruchome i miejsca ryglowania.

Drugim etapem – bardzie skomplikowanym – jest kontrola stanu okuć i ich regulacja – dokręcanie poluzowanych elementów, wymiana zużytych lub uszkodzonych. Regulację okuć zaleca się zwłaszcza wtedy, gdy nie możemy swobodnie otworzyć, zamknąć lub uchylić skrzydła okiennego i do wykonania tych prostych czynności musimy użyć znacznej siły. Często regulacji poddawane są okna, które zostały zamontowane w świeżo wybudowanych domach. Dom osiadając pracował a z nim mury i osadzone w nim okna.

Jeżeli Twoje okna są jeszcze na gwarancji regulację okuć najlepiej powierzyć fachowcom, którzy szybciej zlokalizują źródło problemu. Może się okazać, że skrzydło okienne trzeba będzie zdjąć z ościeżnicy. Jeżeli samodzielnie podejmiesz się regulacji okuć okna a co gorsze demontażu skrzydła okiennego, na które obowiązuje jeszcze gwarancja możesz zostać pozbawiony przywileju reklamacji. Weź to koniecznie pod uwagę jeszcze zanim weźmiesz śrubokręt do ręki.

O okucia okienne trzeba dbać – dzięki prostym zabiegom szczelne i komfortowe okna będą służyć nam na długie lata.

Dodaj odpowiedź

Musisz być zalogowany by dodać komentarz.